Plíseň na zdi

Řešíte plíseň na zdi?

Kde se plísně tvoří

Plísně potřebují ke svému životu vzduch, teplo a vlhko. Ve špatně větraných zákoutích lidských obydlí nacházejí ideální podmínky. Kromě koutů jsou to ostění oken a dveří, překlady a parapety či prahy, kde se plísním daří. Navíc na rozdíl od lidí plísně nepotřebují světlo, najdeme je i v dutinách, např. na rubu sádrokartonových předstěn, pod podhledovými EPS panely a lištami, ve vestavěných spížích a šatních skříních nebo pod kuchyňskou linkou.

Spóry plísní přenáší vzduch na dlouhé vzdálenosti a ve značném množství. K trvalému odstranění plísní mnohdy nestačí pouze chemické ošetření, je třeba změnit vlhkostní podmínky a zabránit znovu uchycení plísní.

Jaké jsou nejčastější příčiny tvorby plísní

Mezi nejčastější příčiny výskytu plísní v domácnostech patří vysoká vzdušná vlhkost vznikající běžným provozem domácnosti. Žehlení, vaření, sprchování jsou velkými producenty vodní páry. K vysoké vlhkosti přispívá také větší množství rostlin v domácnosti a s ohledem na konstrukční vady budov tepelné mosty.

Optimální vzdušná vlhkost je doporučena v rozmezí 45 až 55%. Důležité je vhodně v domácnosti větrat např. pokud je to možné, tak napařenou koupelnu nevětrat do domácnosti. Větrat za každého počasí – na podzim a v zimě krátce a intenzivně.

Další častou příčinou vzniku plísní je porušení pláště budovy, poškození střechy a následné zatékání vody, špatná hydroizolace.

Jak odstranit plíseň ze zdi

  • Plíseň nikdy neodstraňujeme za sucha, spóry plísní se tak šíří vzduchem a jsou nebezpečné pro lidský organismus.
  • Při odstraňování plísní používejte ochranné pomůcky (rukavice a ochranu dýchacích cest).
  • Během prací zajistěte vhodné proudění vzduchu a po dokončení prací místnost důkladně odvětrejte.

Postup odstranění plísní ze zdi

  1. Nejprve naneste dezinfekční přípravek Asanex®
  2. Po aplikaci je vhodné počkat minimálně 3 hodiny
  3. Plíseň mechanicky odstraňte škrabkou nebo špachtlí
  4. Dezinfekci provádějte opakovaně podle rozsahu. V případě, že je plíseň prorostlá až do omítky, odstraňte omítku až na zdivo.
  5. Po dezinfekci a na zaschlé stěny bez plísní naneste Ansilver Profi® určený k preventivní ochraně proti plísním, nebo přimíchejte do poslední vrstvy malby.

Jak zabránit opětovnému výskytu plísní?

Zajistěte dostatečné proudění vzduchu, správnou regulaci teploty a přiměřenou vlhkost vnitřního prostředí.

Myslete také na pravidelné odmrazování chladniček a mrazících boxů, funkční digestoř v kuchyni a používání vhodných dezinfekčních prostředků. Jako preventivní ochranu proti nežádoucímu vzniku plísní doporučujeme použití antibakteriálního a protiplísňového přípravku na bázi sloučenin stříbra Ansilver Profi®.

Zvažte také technická opatření k odstranění tepelných mostů, například termoaktivní izolační stěrku AERO-THERM®.